Sort by

Clementine has logged 42 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Candyman

Candyman

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memories

Memories

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dave Matthews & Tim Reynolds - Live at Radio City

Dave Matthews & Tim Reynolds - Live at Radio City

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Memories

Memories

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lunatics

Lunatics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Am Divine

I Am Divine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hotel Room

Hotel Room

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Platoon

Platoon

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry