Sort by

Jake has logged 359 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kokutai

Kokutai

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Hello Apartment

Hello Apartment

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
Play It Safe

Play It Safe

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nina Wu

Nina Wu

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Strata of the Image

Strata of the Image

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Burning an Illusion

Burning an Illusion

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Junior

Junior

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Intrusion

Intrusion

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Maelström

Maelström

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Yara

Yara

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Antlers

Antlers

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Affliction

Affliction

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ben

Ben

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wake Wood

Wake Wood

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Transfiguration

The Transfiguration

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry