Sort by

Mitchell has logged 278 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Balcony Movie

The Balcony Movie

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Neal Brennan: Blocks

Neal Brennan: Blocks

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Stutz

Stutz

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Junebug

Junebug

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Detachment

Detachment

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Starfuckers

Starfuckers

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Cold Souls

Cold Souls

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Causeway

Causeway

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Long Slow Flight of the Ashbot

The Long Slow Flight of the Ashbot

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
We Were Not Made For This World

We Were Not Made For This World

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Smile

Smile

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
Africa, the Jungle, Drums and Revolution

Africa, the Jungle, Drums and Revolution

1976
×
Edit this entry  
01
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Murmuring

The Murmuring

2022
×
Edit this entry  
29
The Viewing

The Viewing

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
What If

What If

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pickman's Model

Pickman's Model

2022
×
Edit this entry  
27
The Outside

The Outside

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Graveyard Rats

Graveyard Rats

2022
×
Edit this entry  
27
Lot 36

Lot 36

2022
×
Edit this entry  
26
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Red Light

Red Light

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Deadstream

Deadstream

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Everybody Dies!

Everybody Dies!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Sea Devil

Sea Devil

2014
×
Edit this entry  
08
The Black Case

The Black Case

2014
×
Edit this entry  
08
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
06
Ninjababy

Ninjababy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Keep

The Keep

1983
×
★★★
Edit this entry