• Last and First Men

    Last and First Men

    ★★★★★

    An incredible achievement. No movie has made me feel whatever this is.

  • Meshes of the Afternoon

    Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

    I just watched this with my partner sleeping next to me while a professional saxophonist was in the adjacent apartment jazzing some jazz. Wild stuff.

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★★

    A civil war amidst a civil war amidst a civil war.

  • Star Trek: The Motion Picture

    Star Trek: The Motion Picture

    ★★★★½

    Director’s Edition.

    A vast improvement.

    I’ve always thought this story was underrated.

    And honestly, seeing this in theatres was an awesome experience. Effects are gorgeous. Sound is incredible.

  • White Noise

    White Noise

    ★★★½

    Maybe I’ll read that book…

  • The Balcony Movie

    The Balcony Movie

    ★★★★½

    I found this really powerful. Both as a moment to think about how many possible conversations surround me at any given time and as a reminder that the best characters are those who contain multitudes.

    These people are looking up, in a sense giving their case to God. The filmmaker AS god, even. Their lens turned on us. Etc.,

    Will be reccomending this a lot.

  • Detachment

    Detachment

    ★★½

    I’m really conflicted on this one. There’s a lot to like here if you, like me, enjoy sad movies. But I couldn’t help but find this one uneven. There are some really good heavy scenes that play in an enjoyable place between nihilism and melancholy but there are also scenes which overreach and miss the tonal mark for me, instead feeling melodramatic.

    Any one of these subplots extended to feature length would be heavy so attempting to incorporate them all into one story is the sort of ambition I admire.

    Also, hats off to teachers.

  • Lost in Translation

    Lost in Translation

    ★★★★★

    I recently hit 34 and for some reason I’ve watched this movie three times since then.

  • Take This Waltz

    Take This Waltz

    ★★★★★

    My Apple Watch heart rate notification went off during the pool scene.

  • Take Out

    Take Out

    ★★★★

    I wonder if this film hits harder now than when it was released given the pandemic’s expanding of the gig economy and its associated precariousness. That’s kind of disheartening to think about. As is our society’s reliance on a repressed underclass.

    Anyway, this is a good movie.

  • Almost Famous

    Almost Famous

    ★★★★★

    This takes me to a beautiful place in a way only a handful of movies ever have. It’s like this hazy hypnotic odyssey. Maybe it’s just Rock and Roll Eyes Wide Shut.

  • The Great Happiness Space: Tale of an Osaka Love Thief

    The Great Happiness Space: Tale of an Osaka Love Thief

    ★★★★★

    Now everyone is going to know I watched that Sean Baker screenwriting lecture…