RSS feed for Oscar
  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★½

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • Coonskin

    ★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★½

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★½

  • Jaws

    ★★★★½

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★½

  • Death Race 2000

    ★★★

  • Terror of Mechagodzilla

    ★★½

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★★

  • The Man with the Golden Gun

    ★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Death Wish

    ★★★½

  • Down and Dirty Duck

    ★½

  • Chinatown

    ★★★★

  • Godzilla vs. Mechagodzilla

    ★★★½

  • Blazing Saddles

    ★★★★

  • Killdozer

    ★½

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • The Golden Voyage of Sinbad

    ★★

  • The Wicker Man

    ★★★

  • Badlands

    ★★★½

  • Live and Let Die

    ★★½

  • Battle for the Planet of the Apes

    ★½

  • Fantastic Planet

    ★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★½

  • Godzilla vs. Megalon

    ★★★

  • The Last House on the Left

    ★★

  • Conquest of the Planet of the Apes

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Godzilla vs. Gigan

    ★½

  • Silent Running

    ★★½

  • Diamonds Are Forever

    ★★

  • Duel

    ★★★★

  • Octaman

    ★½

  • Godzilla vs. Hedorah

    ★★★½

  • Escape from the Planet of the Apes

    ★★★½

  • The Abominable Dr. Phibes

    ★★★½

  • Zaat

    ★½

  • Beneath the Planet of the Apes

    ★★½

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★★

  • Night Gallery

    ★★★

  • The Valley of Gwangi

    ★★★

  • Easy Rider

    ★★★★½

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Amblin'

    ★★★

  • The Strange World of Coffin Joe

    ★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Destroy All Monsters

    ★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • The Party

    ★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Planet of the Apes

    ★★★

  • Son of Godzilla

    ★½

  • The Jungle Book

    ★★★

  • King Kong Escapes

    ★★½

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • You Only Live Twice

    ★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Ebirah, Horror of the Deep

    ★★

  • One Million Years B.C.

    ★★★

  • Fantastic Voyage

    ★★★½

  • Batman

    ★★★

  • The War of the Gargantuas

    ★★★

  • Dracula: Prince of Darkness

    ★★½

  • Invasion of Astro-Monster

    ★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★★½

  • Thunderball

    ★★★