Sort by

Jack has logged 43 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sword Art Online the Movie -Progressive- Aria of a Starless Night

Sword Art Online the Movie -Progressive- Aria of a Starless Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Justice of Bunny King

The Justice of Bunny King

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bye Bye Morons

Bye Bye Morons

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Eleventh Chapter

The Eleventh Chapter

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Courier

The Courier

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Curb Dance

Curb Dance

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry