Sort by

selene has logged 148 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Edit this entry  
30
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Monsters University

Monsters University

2013
×
Edit this entry  
28
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
Edit this entry  
25
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Picnic on the Grass

Picnic on the Grass

1959
×
★★★
Edit this entry  
18
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thirst

Thirst

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prison

Prison

1949
×
★★★
Edit this entry  
04
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★★
Edit this entry  
24
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Edit this entry  
13
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
Read the review Edit this entry  
08
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
Edit this entry  
09
Krapp's Last Tape

Krapp's Last Tape

2000
×
Edit this entry  
04
Snoop Dogg's Hood of Horror

Snoop Dogg's Hood of Horror

2006
×
★★
Edit this entry  
02
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★
Edit this entry  
30
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry