Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Christine

Christine

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
10
F9

F9

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
Read the review Edit this entry  
04
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry