• No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★½

    A good time at da movies! Very goofy and too long, but everyone is great. Glad Craig went out on this note.

    With Ian and we both lost it at the eyeball unlocked line.

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★

    It's still a bit surreal to me that I finally watched all of Neon Genesis Evangelion, the piece of media that has hung over me for longer than any other. Congratulations.

    I'm feeling extremely conflicted at the end though. Evangelion breaches into a lot of more mature, complex topics than other anime but constantly undercuts itself by dragging along all of the medium's worst tropes. This is true of End of Evangelion as well, which takes everything going on in…

  • Lamb

    Lamb

    ★★½

    Pretty boring! I guess I thought it would do more with the basic premise. I kinda got the whole thing from the poster, as glib as that sounds.

    Iceland looks nice. Maybe not 5-10 mins of slow, outdoor shots between scenes nice though.

    Really good cat in this film. Love it when the Lamb child and the cat interact briefly. I hope they use that for the Lamb child’s Oscar clip (best supporting Lamb).

  • The Bird with the Crystal Plumage

    The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★

    My endless dance with giallo continues. Sometimes enchantingly weird or haunting in its own particular way, sometimes very dumb, and frequently listless.

    Storaro gets a lot of good compositions out of this one though, and the ending is quite strong. I sometimes prefer these earlier, more mystery-focused giallo films even if they do lack a significant amount of goop and Goblin.

  • Prince of Darkness

    Prince of Darkness

    ★★★★

    John Carpenter’s Oops! All Vibes

  • Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack

    Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack

    ★★★½

    Just going to say that my birthday gift to myself is writing a really long thing about this Gundam movie, which I've been working towards watching for a full year now. So, you might wanna check out early if that's not your thing.

    To be brief, if you're interested in Gundam or giant robots at all, check out the 1979 series. It's streaming on Funimation. If you like really expensive late 80s anime movies, you could watch this without seeing…

  • Big Trouble in Little China

    Big Trouble in Little China

    ★★★★½

    A genius piece of white savior subversion and effects work that twists through a plot maze only to somehow come out even more charming.

    Should’ve made stars of Dennis Dun and Donald Li. James Hong and Victor Wong are stunningly in control of tone. Kim Cattrall is also just one of the best to ever do it. And of course Russell undercuts himself at every turn with a smile.

    A brilliant show.

  • Titane

    Titane

    ★★★★

    Liked this considerably more than Raw, but felt similarly distant from it by the end. As time goes on that feeling is weighing on me less though.

    It’s very impressive, sometimes transcendent even, what Ducornau puts together by moving past what should work or what we might want to see or know to focus on whatever is most deeply felt. It feels like she’s mastered the full spectrum of discomfort here, though that doesn’t seem to be her only intent.…

  • Raw

    Raw

    ★★★

    Wanted to watch this before I see Titane tomorrow.

    I liked the intensity of it generally, but for some reason felt kept at arm’s length the whole time. Couldn’t really connect. Animal violence or the suggestion of it really unsettles me, so I think that’s part of it.

    Loved the score though! Not sure what to make of the performances or the style. The whole thing feels a bit wrapped in gauze to me, if well presented. Wish I had stronger feelings overall. I felt very dumb and dull by the end.

  • Demons

    Demons

    ★★★½

    Despite all my screamin’ I am still just a theater demon

  • Starman

    Starman

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Weird movie! Jeff Bridges is certainly trying a lot of things at a high level of commitment. Karen Allen is fantastic in her central yet thankless role. Love the parade of midwestern character actors.

    The score, lighting, effects, and camera work are stunning and created several transcendent moments for me all on their own. It’s remarkable how consistent and distinct Carpenter’s films are in these areas.

    The romance just doesn’t work and feels manipulative. It’s an incredibly rough misstep in…

  • Nowhere

    Nowhere

    ★★★★★

    Dear Diary,

    All of my descriptions feel inadequate. Not any less personal or powerful for how inevitable it feels as a work. Surprisingly tender amongst the noise, the shock, and the jokes.

    I hate how forgotten this feels due to being long out of print. I wish this film had an influence the size of the impact it leaves when you watch it. Maybe one day it will. Maybe it does already and I don’t know enough to know.