lucas has logged 267 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★★
Edit this entry  
06
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Sócrates

Sócrates

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Himizu

Himizu

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Sunny

Sunny

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
½
Edit this entry  
01
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
20
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
Angst

Angst

1983
×
★★
Edit this entry  
16
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Colours

Colours

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★
Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Prom Night

Prom Night

2008
×
★★
Edit this entry