Sort by

sav has logged 239 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
28
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gabi on the Roof in July

Gabi on the Roof in July

2010
×
½
Edit this entry  
22
Ava

Ava

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Fear

Fear

1996
×
★★
Edit this entry  
22
Chain Letters

Chain Letters

1985
×
½
Edit this entry  
22
Ava

Ava

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★
Edit this entry  
13
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Teenage Cocktail

Teenage Cocktail

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
She's Lost Control

She's Lost Control

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
Bartholomew's Song

Bartholomew's Song

2006
×
Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Edit this entry  
24
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Landline

Landline

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Brokedown Palace

Brokedown Palace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Landline

Landline

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Vamps

Vamps

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
LOL

LOL

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Sylvia

Sylvia

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry