Sort by

Spencer has logged 430 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silver Jew

Silver Jew

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love Ranch

Love Ranch

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
Read the review Edit this entry  
09
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Life Itself

Life Itself

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2019
×
Read the review Edit this entry