Sort by

Lisa has logged 38 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Run, Fatboy, Run

Run, Fatboy, Run

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Countdown

Countdown

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Switch

The Switch

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Your Honor

Your Honor

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sideways

Sideways

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Destino

Destino

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Us Again

Us Again

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Big Bad Wolf

The Big Bad Wolf

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mickey's Rival

Mickey's Rival

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mickey's Trailer

Mickey's Trailer

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thru the Mirror

Thru the Mirror

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chef Donald

Chef Donald

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bearly Asleep

Bearly Asleep

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Tortoise and the Hare

The Tortoise and the Hare

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wise Little Hen

The Wise Little Hen

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Don's Fountain of Youth

Don's Fountain of Youth

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry