RSS feed for Dennis

Dennis has logged 395 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
29
First Men in the Moon

First Men in the Moon

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mysterious Island

Mysterious Island

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
Home from the Hill

Home from the Hill

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Million Eyes of Sumuru

The Million Eyes of Sumuru

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Madmen of Mandoras

The Madmen of Mandoras

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Greed in the Sun

Greed in the Sun

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wolf Guy

Wolf Guy

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Flesh and the Fiends

The Flesh and the Fiends

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nils Karlsson Pyssling

Nils Karlsson Pyssling

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Oily Maniac

The Oily Maniac

1976
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Suspicious Death of a Minor

The Suspicious Death of a Minor

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
17
White Fang

White Fang

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
Stone Age Warriors

Stone Age Warriors

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
Intermezzo: A Love Story

Intermezzo: A Love Story

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hondo

Hondo

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Mr. X

The Amazing Mr. X

1948
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
13
All Ladies Do It

All Ladies Do It

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
Suddenly

Suddenly

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
Der Geisterzug

Der Geisterzug

1957
×
★★★½
Edit this entry  
10
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Twelve Tasks of Asterix

The Twelve Tasks of Asterix

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Frankenstein's Daughter

Frankenstein's Daughter

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Daughter of Dr. Jekyll

Daughter of Dr. Jekyll

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Savage Women

Savage Women

1984
×
★★½
Edit this entry  
03
Dead Men Don't Count

Dead Men Don't Count

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Women Without Innocence

Women Without Innocence

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hellbenders

The Hellbenders

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Ronia, The Robber's Daughter

Ronia, The Robber's Daughter

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Sartana Does Not Forgive

Sartana Does Not Forgive

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Houseboat

Houseboat

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry