RSS feed for Ethan

Ethan has logged 75 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Animal World

Animal World

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fireplace for Your Home: Birchwood Edition

Fireplace for Your Home: Birchwood Edition

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mysteries of Love

Mysteries of Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blue Velvet Revisited

Blue Velvet Revisited

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
SPF-18

SPF-18

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
24
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Edit this entry  
28
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Jesus Is King: A Kanye West Film

Jesus Is King: A Kanye West Film

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry