RSS feed for Anis
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Palm Trees in the Snow

Palm Trees in the Snow

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★
Edit this entry  
01
10,000 km

10,000 km

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
The Gift

The Gift

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
To Steal from a Thief

To Steal from a Thief

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
We Are Pregnant

We Are Pregnant

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Perfect Day

A Perfect Day

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Barefoot in the Kitchen

Barefoot in the Kitchen

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Joy

Joy

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Flowers

Flowers

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
My Big Night

My Big Night

2015
×
★★
Edit this entry  
01
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
23
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Regression

Regression

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mia madre

Mia madre

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
London Road

London Road

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Birdboy: The Forgotten Children

Birdboy: The Forgotten Children

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
After Eden

After Eden

2015
×
Edit this entry  
25
Granny's Dancing on the Table

Granny's Dancing on the Table

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Clan

The Clan

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Freeheld

Freeheld

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
An Autumn Without Berlin

An Autumn Without Berlin

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★
Edit this entry  
24
Iona

Iona

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Project of the Century

The Project of the Century

2015
×
★½
Edit this entry  
23
The Bride

The Bride

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Parasol

Parasol

2015
×
★★½
Edit this entry