RSS feed for Anis
  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★

  • Listen to Me Marlon

    ★★★★

  • The Project of the Century

    ★½

  • Ixcanul

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★½

  • Into the Woods

    ★★½

  • American Sniper

    ★★½

  • A Most Violent Year

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Fury

    ★★★½

  • Flowers

    ★★★½

  • Citizenfour

    ★★★★

  • Kill the Messenger

    ★★½

  • Inherent Vice

    ★★★

  • Marshland

    ★★★★

  • The Maze Runner

    ★★

  • The Theory of Everything

    ★★★★

  • Magical Girl

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Wild

    ★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • El Niño

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Maleficent

    ★★★

  • The Angriest Man in Brooklyn

  • Mommy

    ★★★★★

  • Maps to the Stars

    ★★★½

  • Two Days, One Night

    ★★★½

  • Lost River

    ★★★★

  • Foxcatcher

    ★★★

  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

    ★★★½

  • The Water Diviner

  • Spanish Affair

    ★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★½

  • 10,000 km

    ★★★½

  • Noah

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Frank

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • The Physician

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • American Hustle

    ★★★½

  • Three Many Weddings

    ★★★½

  • Frozen

    ★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • The Counselor

    ★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Toy Story of Terror!

    ★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • August: Osage County

    ★★★★

  • Wounded

    ★★★

  • Family United

    ★★★★

  • Enemy

    ★★★★

  • Begin Again

    ★★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★½

  • Cannibal

    ★★★

  • Rush

    ★★★½

  • Prisoners

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★½

  • About Time

    ★★★★

  • Elysium

    ★★½

  • Don Jon

    ★★★

  • Blue Jasmine

    ★★★★

  • The Lone Ranger

    ★★★

  • World War Z

    ★★★½

  • Despicable Me 2

    ★★★½

  • Man of Steel

    ★★★½

  • Monsters University

    ★★★½

  • The Purge

    ★★