nico has logged 132 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Enemy

Enemy

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Minions

Minions

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
Read the review Edit this entry  
31
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
Read the review Edit this entry