nico has logged 16 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
West of Memphis

West of Memphis

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Idols

Tokyo Idols

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry