sprizzle has logged 111 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Room

The Room

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Saving Capitalism

Saving Capitalism

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Downsizing

Downsizing

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
Edit this entry  
08
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
2010

2010

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Made

American Made

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Logan

Logan

2017
×
Edit this entry  
29
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
Edit this entry  
29
The True Cost

The True Cost

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
Edit this entry  
27
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Natural

The Natural

1984
×
Read the review Edit this entry