Sort by

sprungbok has logged 170 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
17
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
One of Us

One of Us

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Edit this entry  
12
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Goat

Goat

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★
Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Judah Friedlander: America Is the Greatest Country in the United States

Judah Friedlander: America Is the Greatest Country in the United States

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Joe Cinque's Consolation

Joe Cinque's Consolation

2016
×
Edit this entry  
20
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Def Comedy Jam 25

Def Comedy Jam 25

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Idiot Box

Idiot Box

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sherman's March

Sherman's March

1985
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
David Gilmour - Live at Pompeii

David Gilmour - Live at Pompeii

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Marc Maron: Thinky Pain

Marc Maron: Thinky Pain

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marc Maron: Too Real

Marc Maron: Too Real

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot

Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Go

Go

1999
×
Edit this entry  
24
Hold Me While I'm Naked

Hold Me While I'm Naked

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry