• Dude Bro Party Massacre III

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • Frank

    ★★★★

  • Detropia

  • Urbanized

  • Restrepo

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★★

  • Waltz with Bashir

  • Lioness

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Devo Live 1980

    ★★★★★

  • City of God

  • Ben & Arthur

  • Battle Royale

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★★

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★★

  • Fight Club

  • Beau Travail

  • Saving Private Ryan

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Gattaca

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • La Haine

    ★★★★

  • Arise! SubGenius Recruitment Film #16

  • Born on the Fourth of July

  • Dead Ringers

    ★★★★½

  • Grave of the Fireflies

  • Full Metal Jacket

    ★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • Platoon

    ★★★★

  • True Stories

    ★★★★★

  • Re-Animator

    ★★★★

  • Brazil

    ★★★★½

  • Videodrome

    ★★★★½

  • Johnny YesNo

    ★★★½

  • Human Highway

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★

  • Mur Murs

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • Scanners

    ★★★★

  • House

    ★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Organism

  • Death Race 2000

    ★★★★

  • Recorded Live

    ★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★½

  • The Sting

    ★★★★½

  • Catch-22

    ★★★★½

  • M*A*S*H

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • That Darn Cat!

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Go! Go! Go!

  • Charade

    ★★★★½

  • The Birds

    ★★★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★★

  • A Circle of Deception

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★

  • Good Morning

  • The 400 Blows

  • Compulsion

    ★★★★

  • Mon Oncle

  • Vertigo

    ★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★½

  • Under The Brooklyn Bridge