Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Tokyo: The Last Megalopolis

Tokyo: The Last Megalopolis

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★
Edit this entry  
22
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Rapture

Rapture

1980
×
★★★½
Edit this entry  
28
Prince of the City

Prince of the City

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
27
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
Arizona Dream

Arizona Dream

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dance with the Devil

Dance with the Devil

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Killer Elite

The Killer Elite

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Gothic

Gothic

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Wind and the Lion

The Wind and the Lion

1975
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Superior Firepower : Making 'Aliens'

Superior Firepower : Making 'Aliens'

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★
Edit this entry  
30
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Bar

The Bar

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
My Big Night

My Big Night

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Last Circus

The Last Circus

2010
×
★★★★
Edit this entry