Sort by

Shane has logged 217 entries for films released in 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ninth Floor

Ninth Floor

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ninth Floor

Ninth Floor

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Drishyam

Drishyam

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
Edit this entry  
12
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Thy Father's Chair

Thy Father's Chair

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Kill Me Please

Kill Me Please

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Truman

Truman

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Grandma

Grandma

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Music of Strangers: Yo-Yo Ma and the Silk Road Ensemble

The Music of Strangers: Yo-Yo Ma and the Silk Road Ensemble

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Tanna

Tanna

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Under the Sun

Under the Sun

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Chronic

Chronic

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
Free In Deed

Free In Deed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Sonita

Sonita

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Witness

The Witness

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Desierto

Desierto

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Ukrainian Sheriffs

Ukrainian Sheriffs

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Olympic Pride, American Prejudice

Olympic Pride, American Prejudice

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Companion

The Companion

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Eva Nová

Eva Nová

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hidden

Hidden

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Long Way North

Long Way North

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
From Afar

From Afar

2015
×
★★
Edit this entry  
03
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Miss Sharon Jones!

Miss Sharon Jones!

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Among the Believers

Among the Believers

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
The People vs. Fritz Bauer

The People vs. Fritz Bauer

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Summertime

Summertime

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
(T)ERROR

(T)ERROR

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Les Cowboys

Les Cowboys

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Tikkun

Tikkun

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Edit this entry