Robbie has logged 442 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wildflower

Wildflower

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
12 Dogs of Christmas: Great Puppy Rescue

12 Dogs of Christmas: Great Puppy Rescue

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
By the Sea

By the Sea

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Weather Man

The Weather Man

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
The Perfect Guy

The Perfect Guy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kicking & Screaming

Kicking & Screaming

2005
×
Read the review Edit this entry  
20
Steve Coogan - Live As Alan Partridge And Other Less Successful Characters

Steve Coogan - Live As Alan Partridge And Other Less Successful Characters

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hallow

The Hallow

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fathers and Daughters

Fathers and Daughters

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
For a Good Time, Call...

For a Good Time, Call...

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry