Sort by

Ethan has logged 551 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vice

Vice

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
6 Years

6 Years

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fits and Starts

Fits and Starts

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Garden State

Garden State

2004
×
Read the review Edit this entry  
14
When Jeff Tried to Save the World

When Jeff Tried to Save the World

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Entanglement

Entanglement

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hello I Must Be Going

Hello I Must Be Going

2012
×
Read the review Edit this entry  
10
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trespass

Trespass

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
What They Had

What They Had

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bodied

Bodied

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Beaver

The Beaver

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
Read the review Edit this entry