Sarah has logged 42 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
28
The Above

The Above

2015
×
Edit this entry  
28
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once

Once

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
Read the review Edit this entry  
21
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Saturday Night

Saturday Night

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
Read the review Edit this entry  
15
The Big Bad Fox and Other Tales

The Big Bad Fox and Other Tales

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tell Them Anything You Want: A Portrait of Maurice Sendak

Tell Them Anything You Want: A Portrait of Maurice Sendak

2009
×
Read the review Edit this entry  
11
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Slow Bob in the Lower Dimensions

Slow Bob in the Lower Dimensions

1991
×
Edit this entry  
10
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
1776

1776

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
02
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
Edit this entry  
02
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry