Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
If I Can’t Have Love, I Want Power

If I Can’t Have Love, I Want Power

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alone

Alone

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Eye

The Eye

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shutter

Shutter

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Forever 16

Forever 16

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Caveman

Caveman

1981
×
Read the review Edit this entry  
12
Border

Border

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Diary of Anne Frank

The Diary of Anne Frank

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fireproof

Fireproof

2008
×
Read the review Edit this entry  
05
Fathers and Daughters

Fathers and Daughters

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Relic

Relic

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vampyres

Vampyres

1974
×
Read the review Edit this entry  
03
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Read the review Edit this entry  
03
Countess Dracula

Countess Dracula

1971
×
★★
Read the review Edit this entry