RSS feed for Simplistic Reviews
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Andre the Giant

Andre the Giant

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Mighty Quinn

The Mighty Quinn

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Undefeatable

Undefeatable

1993
×
★★½
Edit this entry  
02
Veronica

Veronica

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Things to Do in Denver When You're Dead

Things to Do in Denver When You're Dead

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nintendo Quest

Nintendo Quest

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry