RSS feed for Simplistic Reviews

Simplistic Reviews has logged 59 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Turn It Around: The Story of East Bay Punk

Turn It Around: The Story of East Bay Punk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Image Revolution

The Image Revolution

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Okja

Okja

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thunder in Paradise

Thunder in Paradise

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Doomed! The Untold Story of Roger Corman's The Fantastic Four

Doomed! The Untold Story of Roger Corman's The Fantastic Four

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Deadly Prey

Deadly Prey

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
XX

XX

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry