Pepe has logged 89 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
French Water

French Water

2021
×
★½
Edit this entry  
14
Gregory Go Boom

Gregory Go Boom

2013
×
★½
Edit this entry  
13
Surface Tension

Surface Tension

1968
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sunday in Peking

Sunday in Peking

1956
×
★★★
Edit this entry  
12
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
12
N.U.

N.U.

1948
×
★★★
Edit this entry  
10
Tokyo 1958

Tokyo 1958

1958
×
★★½
Edit this entry  
10
Ikebana

Ikebana

1957
×
★★★
Edit this entry  
09
Hokusai

Hokusai

1953
×
★★
Edit this entry  
09
Teshigahara and Abe

Teshigahara and Abe

2007
×
Edit this entry  
09
The Forgotten

The Forgotten

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Robert E. Fulton III Edit of Burroughs: The Movie

Robert E. Fulton III Edit of Burroughs: The Movie

2015
×
Edit this entry  
08
Easter in Sicily

Easter in Sicily

1955
×
★★★
Edit this entry  
07
A Day in Barbagia

A Day in Barbagia

1958
×
★★★★
Edit this entry  
07
Fishing Boats

Fishing Boats

1958
×
★★★
Edit this entry  
06
Wall

Wall

1987
×
★★★½
Edit this entry  
06
Orgosolo’s Shepherds

Orgosolo’s Shepherds

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Age of Swordfish

The Age of Swordfish

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Carmen

Carmen

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
Surfarara

Surfarara

1955
×
★★★★
Edit this entry  
01
Islands of Fire

Islands of Fire

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
31
That One Day

That One Day

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Cycling Chronicles: Landscapes the Boy Saw

Cycling Chronicles: Landscapes the Boy Saw

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★½
Edit this entry  
23
Peggy Guggenheim: Art Addict

Peggy Guggenheim: Art Addict

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
A.K.A. Serial Killer

A.K.A. Serial Killer

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Sea Countrymen

Sea Countrymen

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Golden Parable

Golden Parable

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Shadows

Shadows

1959
×
★★★
Edit this entry  
05
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★
Edit this entry  
23
Electroma

Electroma

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
21
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★
Edit this entry  
18
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Shooting the Mafia

Shooting the Mafia

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Celebration

Celebration

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★
Edit this entry  
13
Morocco

Morocco

1930
×
★★★★
Edit this entry  
12
Katalin Varga

Katalin Varga

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★
Edit this entry  
11
Radio On

Radio On

1979
×
★★★★
Edit this entry  
08
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★
Edit this entry  
06
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Edit this entry