Shikhar Shivraj has logged 180 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Revanche

Revanche

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★
Edit this entry  
27
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Columbus

Columbus

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★
Edit this entry  
09
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twenty-Four Eyes

Twenty-Four Eyes

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Trishagni

Trishagni

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★½
Edit this entry  
12
Nainsukh

Nainsukh

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
½
Edit this entry  
03
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Bareilly Ki Barfi

Bareilly Ki Barfi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry