Shannon has logged 105 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Morgan

Morgan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Legend

Legend

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Horns

Horns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
BLACKPINK: THE MOVIE

BLACKPINK: THE MOVIE

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Split

Split

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry