SSplendid has logged 487 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★½
Edit this entry  
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dry

The Dry

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★½
Edit this entry  
26
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
U.S. Marshals

U.S. Marshals

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★
Edit this entry  
24
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The General

The General

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Zulu

Zulu

1964
×
★★★½
Edit this entry  
19
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Edit this entry  
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry