SSplendid has logged 39 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
McCartney 3, 2, 1

McCartney 3, 2, 1

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★½
Edit this entry  
14
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★
Edit this entry  
12
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2013
×
Edit this entry  
11
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Edit this entry  
08
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Outlaws

American Outlaws

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry