• Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

    A usual orchestration was scored, then cut to vinyl and given to a champion scratch & breakbeat DJ to rescore the film. 
    This is how you complement Audio with Visual, because those visuals were sensational eye candy.

  • Valley Girl

    Valley Girl

    ★★★½

    The film moves a tad slow, which sadly falters it in providing an opportunity at providing an ambit plot, as it tries to update the redundant Romeo & Juliet angle, which is even visually referenced (scene at the film marquee), and also gives a modern nod to The Graduate. 
    But, it’s not hard to see why Cage and this film were a smash. Giving a restrained performance compared to today’s standards. 
    It is noted in the trivia that Nicolas Cage was…

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★★

    Created in QTs usual hyperopic, grandiose scope of universe building. Tarantino presents us with his masterful dialogue, which in turn created outstanding displays, especially from Leigh and Walton Goggin, whom should have garnered an Oscar nomination for his strong performance. 
    I also believe that Robert Richardson could or should have won an Oscar for his crisp photography, interesting camera movement, and angles that compliment QTs cinematic homage vision. 
    All of the films sum of its parts leads to interstitial moments…

  • The Binge

    The Binge

    ★★½

    The film falls flat with its derivative plot, though at certain times be exalted with its outrageous raunch, fun comedic performances from Vaughn, Gisondo, and Darden, as well as a finely executed musical number, to boot.

  • To Catch a Thief

    To Catch a Thief

    ★★★½

    To Catch a Thief should have been called Hitchcock Takes a Holiday.

  • Gleaming the Cube

    Gleaming the Cube

    ★★½

    When adrenaline chasing Ollies and McTwists are not enough that you take it upon yourself to solve your brothers murder, facilitates a baffling though entertaining genre bending teen skateboard action meets political thriller. 🛹🧊

  • In the Heat of the Night

    In the Heat of the Night

    ★★★★

    Hollywood had been turning out these elementary procedurals for ages, but its this 1967 film’s narrative social statement that rang louder than the slap Sidney Poitier’s character, Mr. Tibbs gives to old Mr. Endicott, and it’s within the slaps subtext that maintains a cultural importance that continues to resonate in the present day.

  • 2 Days in Paris

    2 Days in Paris

    ★★★½

    Going into this film I wanted to be reminded of the alluring beauty that is Paris, yet this films Paris plays second fiddle to Delphy and Goldberg’s characters relationship, as it unfolds with lots close ups shots in non-descript close quarters, feeling cramped in together along with their romantic neurosis, and that’s ok with me.

  • House

    House

    ★★★½

    A severed head bites a girl’s tuchas, what more could you want?

  • In the Realm of the Senses

    In the Realm of the Senses

    ★★★★

    NO chop chop

  • Lilies of the Field

    Lilies of the Field

    ★★★½

    The film is driven by a diverse cast, bursting with their broad acting performances, though it is Sidney Poitier's character Homer, who’s balancing act of easy-going charm to touches of the dramatic are played to pure perfection, allowing anyone see why this was an Oscar winning performance.

  • The Long Dumb Road

    The Long Dumb Road

    💛Mantzoukas💛