RSS feed for steph
  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★

    the sound design is freaking amazing

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★★½

    so raw and humane. it left me breathless and depressed. sakura ando is a standout 😭

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    charlie waiting outside the fucking garage 😭 all the songs are bop listen now don’t miss out!!!

  • Oasis

    Oasis

    ★★½

    the attempted rape scene geez what the fuck!!!!!!!! this film was so uncomfortable i can’t even (but i have to admit the parts where she was imagining herself as normal and okay was truly heartbreaking 😭

  • Kramer vs. Kramer

    Kramer vs. Kramer

    ★★★★

    the court scene jesus my tears

  • Rashomon

    Rashomon

    ★★★★½

    confusing for a noob like me at first but it gets so much better when you actually get the movie lol

  • The Way Home

    The Way Home

    ★★★★

    watched this for a class and i felt like shit because i was holding myself from crying lol the movie is raw and brutal huhu

  • My Sassy Girl

    My Sassy Girl

    ★★★

    oh destiny

  • Sunny

    Sunny

    ★★★★

    the ending is amazing!!!! makes me cry every freaking time

  • Léon: The Professional

    Léon: The Professional

    ★★★

    loved the soundtrack and the script jesus

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★

    I still wonder what happened to the heartless woman

  • Happy Together

    Happy Together

    ★★★★

    first time seeing leslie cheung act and boy is he dreamy lol i was already depressed when i watched this and i think i hit rock bottom after lol