• Captain Ahab: The Story of Dave Stieb

    ★★★★★

  • Love and Leashes

    ★★½

  • Jackass Forever

    ★★★½

  • Being the Ricardos

    ★½

  • Nightmare Alley

    ★★

  • West Side Story

    ★★

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • Disney's FastPass: A Complicated History

    ★★

  • tick, tick...BOOM!

    ½

  • Encanto

    ★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★½

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★½

  • Benediction

    ★★★

  • Dear Evan Hansen

  • Halloween Kills

    ★★

  • Spencer

    ★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★

  • Dune

    ★★★½

  • Belfast

    ★★

  • King Richard

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★½

  • Parallel Mothers

    ★★★½

  • Candyman

    ★★★

  • The History of the Atlanta Falcons

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★

  • Memoria

    ★★★½

  • In Front of Your Face

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★½

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • Benedetta

    ★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • Luca

    ★★★

  • F9

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • The Book of Fish

    ★½

  • Nobody

    ★★½

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

  • Petite Maman

    ★★★½

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Flee

    ★★★½

  • CODA

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

    ★★★★½

  • Education

    ★★★

  • Wild Mountain Thyme

    ★★★★½

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • The Prom

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Puparia

    ★★★★½

  • Dreamcatcher [Dystopia: Seven Spirits]

    ★★★½

  • Mank

    ★★

  • Sister J

    ★★½

  • Climbing

    ★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

  • Lovers Rock

    ★★★½

  • We Are Who We Are

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★½

  • Da Capo

    ★★

  • Back to the Wharf

    ★★★

  • I WeirDO

    ★★½

  • Victim(s)

    ★★★