Sort by

Theo has logged 148 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Case of the Mukkinese Battle-Horn

The Case of the Mukkinese Battle-Horn

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
PASSION

PASSION

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Grand

The Grand

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blackball

Blackball

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ju Dou

Ju Dou

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Sister J

Sister J

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
East Palace, West Palace

East Palace, West Palace

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Climbing

Climbing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ali

Ali

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The History of the Atlanta Falcons

The History of the Atlanta Falcons

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Insider

The Insider

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
xXx: State of the Union

xXx: State of the Union

2005
×
Read the review Edit this entry  
22
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fighting in the Age of Loneliness

Fighting in the Age of Loneliness

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry