Sort by

Stacy has logged 189 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Disappearance at Clifton Hill

Disappearance at Clifton Hill

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The Truth

The Truth

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ibiza

Ibiza

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Source Code

Source Code

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
8½

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Read the review Edit this entry  
29
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
13 Cameras

13 Cameras

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry