RSS feed for Rob

Rob has logged 283 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
On the Town

On the Town

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Horatio Hornblower The Fire Ships

Horatio Hornblower The Fire Ships

×
★★★
Edit this entry  
18
The Week Of

The Week Of

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ferdinand the Bull

Ferdinand the Bull

1938
×
★★★½
Edit this entry  
10
Flowers and Trees

Flowers and Trees

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Lend a Paw

Lend a Paw

1941
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beethoven

Beethoven

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Horatio Hornblower The Duel

Horatio Hornblower The Duel

×
★★★★
Edit this entry  
29
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Read the review Edit this entry  
13
The Plausible Impossible

The Plausible Impossible

1956
×
Read the review Edit this entry  
12
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
Read the review Edit this entry  
09
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry