Sort by
  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • The 8th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

    ★★★★

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★

  • High Life

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • Ghostbox Cowboy

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

  • Logan

  • Get Out

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Arrival

  • Deadpool

  • The Love Witch

    ★★★

  • Swiss Army Man

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Martian

  • Mad Max: Fury Road

  • Interstellar

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • The Grand Budapest Hotel

  • Whiplash

  • Her

  • Coherence

    ★★★½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • Django Unchained

  • Holy Motors

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★

  • Beyond the Black Rainbow

    ★★★★

  • Inception

  • Inglourious Basterds

  • Dangerous Days: Making Blade Runner

    ★★★★

  • Timecrimes

    ★★★★½

  • No Country for Old Men

  • The Lives of Others

    ★★★★★

  • Grizzly Man

    ★★★★

  • Primer

    ★★★★½

  • Solaris

    ★★★★

  • Election

  • Welcome to the Dollhouse

    ★★★★

  • Wild Side

    ★★★★

  • Pulp Fiction

  • Strictly Ballroom

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • The Princess Bride

  • Blade Runner

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★

  • Daisies

    ★★★★★

  • Tokyo Drifter

    ★★★★½

  • Il Sorpasso

    ★★★★

  • Auntie Mame

  • The Maltese Falcon

    ★★★★