RSS feed for Stanley

Stanley has logged 217 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Love Eterne

The Love Eterne

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ley Lines

Ley Lines

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Celine and Julie Go Boating

Celine and Julie Go Boating

1974
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The One-Armed Swordsman

The One-Armed Swordsman

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Memories of Matsuko

Memories of Matsuko

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Versus

Versus

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Sun

Black Sun

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
On the Occasion of Remembering the Turning Gate

On the Occasion of Remembering the Turning Gate

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fly Me to the Saitama

Fly Me to the Saitama

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Legend of the Stardust Brothers

The Legend of the Stardust Brothers

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shinjuku Triad Society

Shinjuku Triad Society

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Siblings of the Cape

Siblings of the Cape

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
And Your Bird Can Sing

And Your Bird Can Sing

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast

Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Edit this entry  
13
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Trial

The Trial

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Laura

Laura

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
03
Suburbs of Eden

Suburbs of Eden

1996
×
★★★
Edit this entry  
03
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Seventh Curse

The Seventh Curse

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chinese Portrait

Chinese Portrait

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Black Cat Mansion

Black Cat Mansion

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Adventures of Tobisuke

The Adventures of Tobisuke

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Living Koheiji

The Living Koheiji

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gozu

Gozu

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★
Edit this entry  
07
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★½
Edit this entry  
06
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bride from Hades

The Bride from Hades

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry