Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dirty Girl

Dirty Girl

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Four Good Days

Four Good Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Am Sam

I Am Sam

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Beaver

The Beaver

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lawless

Lawless

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hero

The Hero

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Company Men

The Company Men

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry