Madi has logged 87 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Suki

Suki

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Game

The Game

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Report

The Report

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Geek Charming

Geek Charming

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minutemen

Minutemen

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stella's Last Weekend

Stella's Last Weekend

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
Read the review Edit this entry  
15
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grease

Grease

1978
×
★★½
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
After

After

2019
×
½
Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry