Gavin has logged 164 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
11
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
08
Teeth

Teeth

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Yummy

Yummy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Hush

Hush

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
10
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry