Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
diana

diana

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for diana
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • diana’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo

    Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo 2016

    ★★★★ Watched by diana 30 Jun 2022 2

    *nam joo-hyuk simply existing*

    me: i saw a man so beautiful i started crying

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005

    ★★★★ Rewatched by diana 30 Jun 2022

    rewatching the prequels after finishing obi-wan kenobi feels like being stabbed in the gut

  • Miss Americana

    Miss Americana 2020

    ★★★½ Watched by diana 29 Jun 2022

    skipping every time kanye and brendon urie show up is self care

  • Beyond the Hills

    Beyond the Hills 2012

    ★★★ Watched by diana 24 Jun 2022

    as a queer person in romania who's been forced to go to church their whole childhood i can confirm that romanian priests do in fact consider being queer and being possessed the same thing

  • Predestination

    Predestination 2014

    ★★★★½ Watched by diana 24 Jun 2022 1

    near the end i asked my mom what year we're in and after she took her time thinking, she said 2022, which was the worst answer she could've given me

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003

    ★★★★½ Rewatched by diana 24 Jun 2022 1

    with the wonders keira knightley and orlando bloom have done for the bisexual community, i consider this a pride month watch 🤌

  • Imagine Me & You

    Imagine Me & You 2005

    ★★★★ Watched by diana 22 Jun 2022

    this pride month i'm treating myself with happy endings <3

  • Vita & Virginia

    Vita & Virginia 2018

    ★★ Watched by diana 18 Jun 2022

    if you read vita and virginia's letters to one another then you would know this film is incredibly underwhelming

  • Crush

    Crush 2022

    ★★ Watched by diana 18 Jun 2022

    there's a very fine line between cute and cringe

  • A Date for Mad Mary

    A Date for Mad Mary 2016

    ★★½ Watched by diana 11 Jun 2022

    i don't speak irish

  • Obi-Wan Kenobi

    Obi-Wan Kenobi 2022

    ★★★★ Rewatched by diana 15 Jun 2022

    not only did they give us anakin flashbacks but they had him smile like THAT lord take me i can't handle this madness

  • Lost and Delirious

    Lost and Delirious 2001

    ★★ Watched by diana 12 Jun 2022

    if i had a nickel for every time a 14yo watched people having sex i would have 2 nickels, which isn't a lot, but it's weird that it happened twice

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 33

Review Tags

26
  • as jo march once said: women—
  • ☀
  • spooky season 2020 👻
  • spooky season 2021 👾
  • pride month 2022 🪐
  • twilight count
  • pride month 2021 :)
  • ☆
  • andrew garfield <3
  • this is a self call out
  • romanian
  • disney in the morning is free therapy
  • does the loneliness ever go away
  • emotionally wrecking horror >>>
  • i know an infp when i see one
  • i'm going to rewatch all the movies after exams are over
  • is this what the post-kaufman existential fear feels like
  • it's just them being italian
  • it's like spy kids but with lesbians and better jokes
  • it's november which means it's already christmas which means it's harry potter marathon season
  • kind of a rant idk i'm too sleep deprived to actually think about what i say
  • milf™
  • the last 2 episodes were a mess
  • this line and "always the bridesmaid never the bride" do something to me
  • wind by jung seung hwan is now the song i play if i feel like crying
  • yes this is the one thing from this movie that i liked most
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro