Sort by

Starsailor has logged 238 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Sun Shines Bright

The Sun Shines Bright

1953
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★½
Edit this entry  
13
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Moolaadé

Moolaadé

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
05
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
04
A Swedish Love Story

A Swedish Love Story

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Medea

Medea

1969
×
Edit this entry  
29
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Metamorphosis

The Metamorphosis

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
Roar

Roar

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Stranger

The Stranger

1967
×
Edit this entry  
09
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
08
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Edit this entry  
02
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mother Joan of the Angels

Mother Joan of the Angels

1961
×
Edit this entry  
25
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
Edit this entry  
24
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
Edit this entry  
22
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
Edit this entry  
18
Hawks and Sparrows

Hawks and Sparrows

1966
×
Edit this entry  
17
Elvira Madigan

Elvira Madigan

1967
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★★
Edit this entry  
10
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry