Sort by

Starsailor has logged 19 entries for films during September 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
I Am Twenty

I Am Twenty

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Edit this entry  
26
Joe Hill

Joe Hill

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Joan of Arc

Joan of Arc

1948
×
★★★
Edit this entry  
20
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
18
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
Edit this entry  
16
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Edit this entry  
15
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Girl with Hyacinths

Girl with Hyacinths

1950
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★
Edit this entry  
07
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
Edit this entry  
05
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
Edit this entry  
05
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★
Edit this entry  
02
Joe Hill

Joe Hill

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry