RSS feed for Starsailor

Starsailor has logged 42 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Bernie

Bernie

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
Dr. No

Dr. No

1962
×
Edit this entry  
16
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★½
Edit this entry  
16
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lost River

Lost River

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ma

Ma

2019
×
Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
Edit this entry  
17
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★
Edit this entry  
09
Homicide

Homicide

1991
×
Edit this entry  
09
Cockfighter

Cockfighter

1974
×
Edit this entry  
04
China 9, Liberty 37

China 9, Liberty 37

1978
×
★★★★
Edit this entry  
02
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
Edit this entry  
23
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
Edit this entry  
23
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
Edit this entry  
14
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
Edit this entry  
12
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
Edit this entry  
11
Jauja

Jauja

2014
×
Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
Edit this entry  
04
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry